Co zrobić ze starym smartfonem? Drugie życie sprzętu

laptertech
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Modna i pożyteczna idea zero waste wchodzi w kolejne sfery ludzkiej działalności i obejmuje nie tylko odpady i proste produkty, jak ubrania czy żywność, ale też nowoczesną elektronikę.

Większość z nas zmienia telefon średnio co dwa–trzy lata. Losy starego urządzenia bywają różne – sprzedajemy je, oddajemy znajomym lub rodzinie, a nawet wyrzucamy. Najczęściej jednak zbiera kurz na jakiejś półce lub kończy zapomniane na dnie szuflady. Na szczęście z pomocą kilku pomysłowych i zwykle darmowych aplikacji możesz znaleźć kreatywne zastosowanie dla poprzedniego telefonu, nawet jeśli nie jest w pełni sprawny – ma pęknięty ekran, zepsuty moduł dźwiękowy czy baterię.

Nawigator samochodowy

Funkcja GPS wraz z 4G bardzo szybko „zjada” baterię i obniża jej żywotność, więc aby uchronić nowy smartfon przed szybką eksploatacją, możesz bezpiecznie korzystać ze starego w roli nawigatora samochodowego. Nie musisz go nawet zabierać z samochodu. Najważniejsze jest, aby nie zapomnieć o ładowarce samochodowej. Przy tym pobranie gotowych map pozwala na użycie nawigacji offline, więc dostęp do sieci nie jest konieczny.

Kamera domowa

Aby zrobić z telefonu kamerę bezpieczeństwa, pobierz i zainstaluj przeznaczoną do tego aplikację. Przymocuj gadżet w wybranym miejscu i zapewnij mu dostęp do zasilania. Teraz możesz bez przerwy mieć podglądu obrazu na żywo z domu lub z biura. Specjalne aplikacje dają też możliwość włączania nagrywania przy wykryciu ruchu, rejestracji obrazu w pętli, wysyłania powiadomień na inne urządzenia, dostosowywania jakości wideo, przybliżenia i innych parametrów.

Elektryczna niania

Ze starego smartfona za pomocą aplikacji możesz zrobić elektryczną nianię, także z funkcją wideo. Urządzenie wyśle powiadomienie (lub zadzwoni), gdy dziecko obudzi się lub będzie płakać. Oprócz tego kamera zarejestruje i prześle na Twój telefon lub komputer obraz z pomieszczenia, w którym bawi się dziecko. To pomysł idealny dla rodziców, którzy chcą mieć pewność, że ich pociechy są bezpieczne, ale także dla właścicieli kłopotliwych zwierzaków.

Pilot do zdalnego sterowania urządzeniami

Większość urządzeń do przesyłania strumieniowego posiada własny pilot, jednak często jest on mały, łatwo się gubi lub szybko ulega zniszczeniu. Zamiast kupować nowy, możesz przekształcić nieużywanego smartfona w uniwersalnego pilota do sprzętu domowego.

Wystarczy pobrać przeznaczone do tego aplikacje. Najczęściej oferują podstawowe funkcje sterowania – włączanie i wyłączanie, głośność, proste wprowadzanie poleceń z klawiatury.

Centrum muzyczne

Jednym z najprostszych sposobów na skorzystanie ze starego urządzenia jest użycie go jako stacjonarnego centrum muzycznego lub radia. Wszystko, czego potrzebujesz, to odtwarzacz audio lub usługa radia internetowego. Jeśli głośność wbudowanych głośników nie jest wystarczająca, możesz podłączyć głośniki przewodowe lub bezprzewodowe. Innym wariantem użycia starego gadżetu jest przekształcenie go w serwer multimediów, który dystrybuuje muzykę do dowolnego urządzenia w sieci domowej, od tabletów po telewizory.

Alarm do drzwi wejściowych

Dość niestandardowym sposobem korzystania ze starego smartfona jest zrobienie z niego alarmu. Jeśli przymocujesz telefon do drzwi i zainstalujesz aplikację, gadżet zareaguje na każdy niepożądany ruch głośną syreną i wyśle SMS na określony numer telefonu. Rozbrojenie alarmu najczęściej wymaga wprowadzenia PINu lub zadzwonienia z zaufanego numeru, który można podać w opcjach aplikacji.

Zdj. główne: Daniel Romero/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Popularność produktów Apple – skąd się wzięła?
Popularność produktów Apple – skąd się wzięła?
W tym artykule przyjrzymy się, skąd wzięła się popularność produktów Apple oraz jakie czynniki przyczyniły się do sukcesu tej renomowanej marki.
/